Творча співдружність міст України (зустрічі в Ужгороді й Умані)

Проєкт «Творча співдружність міст України» був створений Всеукраїнською асоціацією естрадних і джазових оркестрів Національної всеукраїнської музичної спілки (НВМС)

У його рамках проводиться велика мистецька діяльність – концерти, творчі зустрічі, майстер-класи з обміном досвідом тощо.

Презентація заходу відбулась 2018 року в Дніпрі концертом відомого дніпровського гурту Dixie.DP.UA та джазової співачки із Запоріжжя Олександри Михайленко (Лора Лайнс). На ній усі музиканти отримали посвідчення членів НВМС як члени Всеукраїнської асоціації естрадних і джазових оркестрів України.

На жаль, із початком війни з Україною, розв’язаної рф, активна творча діяльність у нашій державі трохи призупинилася. Попри це, багато музикантів, які залишилися вдома, за можливості, продовжують концертувати, спрямовуючи кошти на потреби ЗСУ, підтримуючи моральний дух наших захисників, волонтерів і громадян.

Далі розповім про дві творчі зустрічі, які відбулися з нашими колегами, цікавими творчими особистостями в Ужгороді й Умані (відповідно, Закарпатська та Черкаська області).

Спершу – про Ужгород. Нарешті у липні 2023 року, після тривалого онлайн знайомства, за філіжанкою запашної кави відбулася моя зустріч із заслуженою працівницею культури України, доценткою кафедри музичного мистецтва, вченою секретаркою Ужгородської академії культури і мистецтв Олесєю Глуханич (Олесею Айс).

Пані Олеся розповіла мені, що керує естрадним гуртом «АРТ-батальйон» Академії культури, створеним у перші дні війни для підтримки наших військових. Вона відзначила, що у кожного – своя лінія фронту в цій війні. І юні студенти вбачають її для себе у допомозі нашим військовим – підтримці морального духу, проведенні благодійних концертів, зборі коштів на придбання дронів і тепловізорів, волонтерській та благодійній діяльності.

За час існування АРТ-батальйон дав не один десяток благодійних концертів перед військовими, внутрішньо переміщеними особами, молоддю. Упродовж літніх канікулів гурт виступив для молоді-переселенців, допоміг зібрати гроші дітям військових, що загинули на війні, дав низку концертів на підтримку ЗСУ.

На момент спілкування колектив активно готував нову патріотичну програму, з якою просто наступного дня грав перед нашими славними воїнами на полігоні. Попереду – участь у благодійному турі Закарпаттям, упродовж якого збиратимуться кошти на придбання дронів для однієї з бригад тероборони, що захищає на передовій незалежність України.

Молоді музиканти ведуть активну роботу на мистецькій ниві, зі своїми патріотичними піснями беруть участь у міжнародних конкурсах, незмінно здобуваючи лауреатства і знайомлячи з нашою культурою, без перебільшення, весь мистецький світ! Серед яскравих досягнень літа – перемоги в таких престижних міжнародних конкурсах, як «SEA STARS ROMANIA-2023» й ” Моя мистецька Україна &quot (Україна–Словаччина, 2023).

Олеся з гордістю відмітила, що їй приємно, бо в нинішні складні часи є в Україні такі навчальні заклади, як Академія культури і мистецтв під керівництвом чудової ректорки, заслуженої працівниці культури України, докторки психологічних наук, доцентки Наталії Шетелі. Саме за її підтримки та активного сприяння і був створений АРТ-батальйон. І це далеко не єдиний мистецький проєкт академії.

Пишаємося, що в час війни є такі діячі в Україні, які віддають усі сили й наснагу боротьбі з ворогом на всіх доступних фронтах! Віват, Академія! Удачі та перемоги, АРТ-батальйон!

Під час нашої бесіди ми обговорили спільні творчі плани на майбутнє у рамках проєкту «Творча співдружність міст України» та подякували одна одній за цікаве й корисне спілкування.

Друга творча зустріч відбулася на моїй малій батьківщині в Умані, історично відомому в світі місті паломництва хасидів і знаменитого дендропарку «Софіївка». В Умані я народилася та закінчила музичну школу. І як було приємно дізнатися, що джаз оселився й у моєму рідному селищі.

Із великим задоволенням я відгукнулася на запрошення «Uman Art House» і його артдиректора Алекса Беньковського, з яким давно мріяла познайомитись. У цей день, 4 серпня 2023 року в Джаз-клубі відбувся концерт видатного українського піаніста й композитора з Одеси, мого творчого друга, віртуозного імпровізатора, улюбленця публіки Олексія Петухова.

Алекс виявився дуже харизматичною, імпозантною і закоханою у свою справу людиною. На моє прохання він розповів мені про створення в Умані культурного осередку, який об’єднує небайдужих митців. «Uman Art House» – це галерея сучасного мистецтва у поєднанні з джазовим клубом і різними культурними проєктами, відкриття якої збіглося з початком війни 2022 року.

Усе стартувало з бомбосховища, де пересиджувало чимало біженців. Потім були сеанси музичної терапії для знаття стресів у людей і так організовано джаз-клуб. Як зазначив Алекс, перед тим, у 2015 році пройшов захід «Софіївка, джаз-сезон», а в 2018-му відбувся «Умань-джаз-фест». Їхніми організаторами також став Алекс – меценат усіх фестивалів і джазових концертів, які проходили в Умані.

Наш джаз-клуб має творчий колектив, де зібралися люди, котрі хотіли зробити щось для культури міста, так би мовити, внести джаз у різнобарв’я уманської ментальності. До складу ансамблю входять Ірина й Антон Беньковські, Олександр Фернос, Роман Малахович, Вячеслав Новосельцев, Микола Коваль і Микола Кравченко. Радітимемо, якщо запросите нас виступити в столиці України.

На концертах «Uman Art House» вже побували відомі українські музиканти й творчі друзі: Сергій Крашенінников – віртуозний піаніст та організатор фестивалів і концертів у Черкасах; заслужений артист України Олександр Рукомойников – блискучий саксофоніст, член Асоціації естрадних і джазових оркестрів України НВМС, голова Координаційного центру молодіжного джазового руху України; знаний гурт «Брати блюзу» та багато інших.

З Алексом ми також обговорили плани спільних заходів і подальшої творчої співпраці. На жаль, як підкреслив Алекс, війна внесла корективи і фінансування скоротилося, але проведення фестивалів є у наступних планах.

Від себе хочу додати, що даний Олексієм Петуховим концерт був яскравим, чудовим і прикрасив діяльність клубу. Але творчий портрет Олексія – окрема публікація.

Атмосфера «Uman Art House» вразила чудовим дизайнерським, нестандартним оформленням, численними картинами художників, виробами з дерева ручної роботи й уманською публікою, яка душевно приймала всіх присутніх.

Хочу побажати керівникові та організатору цього культурного простору подальшого творчого зростання, натхнення, спонсорів, вдячної публіки, цікавих гостей – діячів культури.

Я запрошую Вас, шановний Алексе, вступити до Національної всеукраїнської музичної спілки і її структурного підрозділу Всеукраїнської асоціації естрадних і джазових оркестрів України як її відповідальний секретар.

Галина МАКАРЕНКО-ДЕРГУНОВА