Два дні джазової феєрії на концертних майданчиках міста
Прелюдія…
Казковий рожево-сонячний світанок над Дніпром – незмінний лейтмотив, із якого для мене завжди починаються міжнародні фестивалі «Джаз на Дніпрі». І ось уже вчетверте фестиваль розпочав нову історію із відповідною назвою: «New story».
Серце співало… Я на цікавому фестивалі, на мене чекав улюблений Джаз і численні зустрічі з творчими друзями з різних куточків України й світу. Не давало спокою лише хвилювання, «сrescendo» наповнювало душу, адже я приїхала із шанованою людиною, високопрофесійним фахівцем представляти найпочесніші музичні об?єднання України – Національну всеукраїнську музичну спілку, Національну спілку композиторів України та Всеукраїнську асоціацію естрадних і джазових оркестрів України, в якій я – відповідальний секретар. Моя колега Ольга Голинська – член правління Національної спілки композиторів України, музикознавець, головний редактор «Української музичної газети» й Українського інтернет-журналу «Музика» – вперше відвідувала цей фестиваль.
Організації, які ми представляли, доручили нам нагородити почесними грамотами й подарунками за багаторічну самовіддану діяльність легенд і ветеранів українського джазу від Національної всеукраїнської музичної спілки України. Хотілося зробити це не пафосно, душевно ще й тому, що серед ветеранів джазу Дніпра є і члени нашої спілки.
Ми з колегою домовилися, що я, як постійний відвідувач фестивалю «Джаз на Дніпрі», напишу про «new story» форуму і висвітлю виступи музикантів на концертах перших двох його днів (18–19 липня, різні локації по місту). Ольга ж поділиться враженнями від виступів на головних днях заходу (20–21 липня на Монастирському острові).
Квіткові фантазії
Насамперед порадувало неординарне рішення оформлення арт-зони, яка набула особливого лоску завдяки появі численних квіткових композицій і кількох цікавих фотозон, креативної VIP-зони, нового розміщення сцени. Таке переплетення квіткової теми, джазу, кольорів, флористичних акцентів створили майстри з «Art house flower school» – дніпровської школи флористики під керівництвом харизматичного режисера арт-зони фестивалю Тетяни Альошиної. Неможливо було відірвати погляд і від прекрасних індивідуальних букетів для артистів.
Перформанс «Палаючі скульптури»
До створення атмосфери свята на фестивалі долучилася майстерня сучасного образотворчого мистецтва та дизайну імені Вадима Сидура – відомої особистості, чиї роботи можна побачити в усьому світі. Молоді скульптори майстерні Надія Отряжа й Федір Бушманов напередодні події оселилися на пляжі Монастирського острова, щоб створити фігури відомих джазових музикантів Арта Блейкі та Нета Кінга Коула до їхнього 100-річчя, підтримуючи тему вшанування джазменів на фестивалі.
Фаєр-шоу відбулося пізно ввечері під зоряним небом Дніпра. Запалали і з?явилися з вогню скульптури музикантів, виготовлені із шамоту – матеріалу, який витримує високі температури.
На якому ще джазовому фестивалі можна побачити таке дивовижне явище? Браво творцям!
Лекції-бесіди
Ще однією новинкою стали лекції-бесіди у креативній кофейні «Gogol Hub» за підтримки програми «Культурна столиця»:
20.07 – «Харизма лідера» до 100-річчя Арта Блейкі. Лектор – Валентина Фролова.
21.07 – «Чорний король у Білій Америці» до 100-річчя Нета Кінга Коула. Лекцію прочитала арт-директор фестивалю Анна Русскевич.
Заходи були дуже цікавими.
Фан-зона
Відвідувачі фан-зони фестивалю завжди – найдемократичніші поціновувачі джазової музики. Одухотворені обличчя людей, які заворожено слухають музику, сидячі прямо на піску, викликали в оргкомітету бажання створити для цієї аудиторії щось приємне.
Цьогоріч фан-зону розширили, зробили безкоштовною, але з попередньою інтернет-реєстрацією, щоб якомога більше охочих змогли потрапити на фестиваль і насолодитися мистецтвом найкращих музикантів світу. З?явилося й наметове містечко, де за бажанням можна було розміститися зі всіма побутовими зручностями й відвідати концерти.
Понтонний міст
Спеціально для фестивалів на Монастирському острові цьогоріч був споруджений зручний понтонний міст через Дніпро, – перший в Україні, зведений військовими після Другої світової війни з мирною метою. Його урочисто відкрили під звуки військового оркестру в перший день проведення фестивалю на острові (20 липня).
Поява переправи значно скоротила шлях усім охочим потрапити до фестивального простору. Автомобілі містян і гостей могли залишитися на стоянці перед мостом.
Завдяки таким новаціям організаторів форуму, бездоганному смаку, ентузіазму та професійному підходу до справи арт-директора Анни Русскевич, піар-директора Тетяни Дробахіної, режисера арт-зони Тетяни Альошиної, майстрів із художніх шкіл і майстерень міста, фестиваль набув особливої масштабності, краси й вишуканості.
Перший день, 18 липня
Особливістю цьогорічного фестивалю «Джаз на Дніпрі» стала поява нових сценічних локацій, на яких 2 дні (18–19 липня) вирував джаз у виконанні найкращих музикантів Дніпра та зарубіжних гостей.
Фестиваль «Джаз на Дніпрі-2019» стартував на Європейській площі, у самому серці Дніпра, на сцені «Центральна».
Концерт відкрили відомі джазові виконавці – дніпровський гурт «Фанкі Фреш» («Funky Fresh»), який разом із чарівною солісткою Юлією Мандич (вокал), виконав класичні джазові композиції і ряд власних творів.
Яскравою зірочкою засяяв виступ наймолодшого учасника фестивалю, мультиінструменталіста Максима Шашунова (8 років). Хлопчик займається усього 3 роки, але вже володіє грою на кількох духових інструментах, серед яких найбільше полюбляє саксофон.
Естафету підхопили інші дніпровські музиканти – квінтет джазового піаніста Романа Арчакова. Разом із Романом виступили Павло Сидоренко (гітара), Антон Шайлеба (клавішні), Михайло Толстолуцький (бас-гітара), Дмитро Литвиненко (барабани). Колектив запалив аудиторію драйвовим виконанням композицій у стилях джаз, фанк, латино.
Цього вечора публіка почула й шанованих ветеранів дніпровського джазу – квінтет саксофоніста Юрія Біленка (Юдек) і групи «Кредо» (керівник Олег Косько, клавішні).
Другий день, 19 липня
Він став найнасиченішим: виступи проходили одразу на трьох концертних майданчиках.
Сцена «Центральна» відкрилася концертом юних музикантів – відомого дитячого джазового оркестру «Little Band» дніпровської ДМШ № 6 імені Володимира Скуратовського під орудою їхнього харизматичного керівника й диригента, корифея джазу Володимира Марховського. Попри юний вік, колектив має за плечима лауреатства у численних міжнародних фестивалях і джазових конкурсах (15-й міжнародний фестиваль «Джаз на Дніпрі», фестиваль «Дніпровські сурми», всеукраїнський фестиваль «Джаз над морем» – 2012, 2015; «40 років у джазі», Гран-прі, 2016). Барабанщик оркестру Данило Варфоломеєв – півфіналіст телевізійного конкурсу «Україна має талант».
«Little Band» грав яскраво та натхненно різноманітний джазовий репертуар. Ми з колегою під бурхливі оплески присутніх із великим задоволенням здійснили доручену нам важливу місію: вручили почесні нагороди (грамоту від Національної всеукраїнської музичної спілки та унікальну книгу Тетяни Гусарчук «Артемій Ведель. Постать митця у контексті епох») легенді джазу Володимиру Марховському.
Програму продовжив відомий дніпровський дует Романа Данієльса (гітара+саксофон).
Бурхливими оплесками слухачі зустріли появу диксиленду DIXIE.DP.UA – колективу, творчим кредо якого є пропагування традиційного джазу ХХ століття. Професійній діяльності музикантів сприяє членство у Національній всеукраїнській музичній спілці та проекті Асоціації естрадних і джазових оркестрів «Творча співдружність міст України». Слухачі мали змогу познайомитись із рідкісним інструментом «washboard», або пральною дошкою, почути запальні ритми регтаймів, фокстротів, блюзів.
Сподобалася гра Олександра Любченка (Дніпро), легендарного гітариста-віртуоза та композитора, володаря титула «народний гітарист України», майстра й учителя, який створив власний художній світ.
Завершили виступи на сцені «Центральна» відомі дніпровські музиканти – квартет гітариста Ігоря Кручиненка.
Сцена «Фестивальний причал»
На одному з наймальовничиших місць Дніпра, біля арт-об?єкта «Куля бажань» розташувалася ця сцена.
На початку вечора публіку запалив дніпровський гурт «Бугі-Денс» (керівник Володимир Євдокієнко) разом із танцювальним флешмобом з лінді-хопу та свінгу.
Після виступу шоу-музикантів, ведучий Віктор Релін запросив на сцену «Big Sving Orchestra» під керівництвом Юрія Паламарчука, старшого викладача та диригента Біг-бенду Дніпропетровської музичної академії імені Михайла Глинки, члена Національної всеукраїнської музичної спілки та Асоціації естрадних і джазових оркестрів України.
Спеціально для фестивалю Юрій зібрав колектив із найкращих музикантів Дніпра. У їхньому виконанні прозвучали світові джазові хіти у сучасних аранжуваннях. Блискуче виступили й солісти-вокалісти Біг-бенду Ольга Іщенко та Олексій Бабич. Віртуозністю вирізнялася гра солістів-інструменталістів – Володимира Євдокієнка (альт-саксофон), тенор-саксофоністів Ігоря Наумова та Кирила Ревкова, Дмитра Штефана (електрогітара) та найкращого барабанщика Дніпра Дмитра Литвиненка.
Після виступу Біг-бенду ми з Ольгою Голинською, як представники Національної всеукраїнської музичної спілки, з великим задоволенням вручили почесні грамоти легендам українського джазу, ветеранам дніпровського джазу Олегу Коську, Юрію Біленку та Юрію Паламарчуку.
Потім сцену було надано відомим дніпровським музикантам – квартету блискучого гітариста Павла Сидоренка, переможцю конкурсу «Джаз на Пірсі», учаснику виступів на головній сцені «Джаз на Дніпрі-2018», який представляв Україну на джазовому фестивалі в місті Щецині (Польща ) у 2019 році.
Заключним сетом на «Фестивальній сцені» став виступ тріо австрійських музикантів під керівництвом Бернда Райтера за підтримки програми «Рік культури Австрія–Україна-2019», який зустріли потужними оплесками та характерним для джазу скандуванням.
Сцена «Charisma»
Того ж вечора на улюбленому містянами «куточку Європи», на Катеринославському бульварі розмістилася нова локація фестивалю – сцена «Charisma». Вишукана публіка із захопленням слухала джазових зірок – німецький віртуозний дует Честера Харлана та Франца Бауэра, який доповнила дніпровська піаністка Ольга Данченко. Цікавим став і виступ дніпровської вокалістки Тетяни Гончарової з групою.
Цих музикантів змінило тріо Бернда Райтера, яке встигло приїхали одразу після виступу на «Фестивальній сцені». Обидва колективи викликали у слухачів велику насолоду.
Наприкінці вишуканого концертного вечора свою гру продемонстрували відомі київські музиканти – група «Blue Hourse», у складі якої блискучий київський саксофоніст Дмитро «Бобін» Александров, піаніст, композитор і викладач Олексій Саранчин, Антон Жуков (контрабас) та один із найкращих барабанщиків столиці й України Алекс Фантаєв.
Підсумовуючи враження від концертів 2-х перших днів фестивалю «Jazz on the Dnieper-2019» (18–19 липня), зазначу: усе було дуже цікаво, виступи українських музикантів відрізнялися різноманітністю стилів, професіоналізмом, харизматичністю і були доповнені яскравими виступами німецьких та австрійських колективів.
На мій погляд «New story» фестивалю з її численними цікавими новаціями удалася на 100 відсотків і відкрила нову якісну сторінку в історії міжнародного фестивалю «Jazz on the Dnieper».
Галина МАКАРЕНКО-ДЕРГУНОВА
Фото Маргарити МАРВІК, Галини МАКАРЕНКО-ДЕРГУНОВОЇ та надані оргкомітетом фестивалю