V Міжнародний JAZZ ON THE DNIEPER. NEW STORY: онлайн та офлайн

2020 рік виявився для людства тяжким випробуванням пандемією COVID-19, яка внесла корективи у творчі події та світовий фестивальний календар

Карантинні обмеження й неможливість для зарубіжних зірок прибути в Україну не зламали стійкості та бажання організаторів фестивалю створити щось надзвичайно яскраве, попри виклики й перешкоди, коли весь світ був змушений відміняти і переносити заплановані мистецькі заходи.

Арт-директорка фестивалю, авторка сценарію Анна Русскевич, авторитетна особа і творчий друг джазових зірок багатьох країн світу, в тандемі з харизматичною піар-директоркою Тетяною Дробахіною створила ексклюзивний, вишуканий онлайн-контент, який був би недоступним у форматі живих концертів. Це проявилося вже у креативних афішах контрастних кольорів із крилатою прикольною рибкою: традиційні блакитно-сині барви (для заходів офлайн) і нові насичено рожеві тони для акцій онлайн, – у яких були задіяні й портрети ручної роботи хедлайнерів фестивалю. Творці рекламної продукції – дніпровський художник і дизайн-лідер Ігор Ніколаєнко, а також іще дві талановиті музи: авторка колажів Світлана Островська та художниця відео й режисерка ефіру Олена Тишина.

Вдалим виявився вибір локації онлайн трансляцій. Сучасно ооснащений кінопавільйонний комплекс «Contrabas video prod.» надав умови для продуктивноъ праці, а його фундатори – продюсер Руслан Тесленко та арт-директорка Олександра Тесленко чудово доповнили творчу команду. Знахідкою стали ведучі – Ярослав Лодигін, співзасновник радіо «Аристократи», телеведучий, генеральний продюсер суспільного ТБ, і чарівна Валерія Чачибая, теж співзасновниця Радіо «Аристократи», радіоведуча, продюсерка української версії радіошоу The Selector.

Невимушено й легко пара провела два дні насиченої інтелектуально-пізнавальним змістом програми: віртуальними телеподорожами до джазових музеїв світу, цікавими інтерв’ю із відомими світовими зірками, відеофрагментами їхніх виступів на фестивалях минулих років, імпрезами найкращих українських музикантів, вікторинами й подарунками переможцям від корпорації «Біосфера» та її засновника Андрія Здесенка.
Запрошую читачів зануритися в атмосферу двох днів джазового онлайну.

День перший (8 серпня)

Суботній вечір розпочався відеозаписами виступів французького музиканта Джекі Террассона, піаніста-щастя, як його називають, і відомої американської співачки Дебори Браун у супроводі тріо французького піаніста Венсана Буржекса – героїв попередніх фестивалів, улюбленців дніпровської публіки.

Відомий джазовий журналіст Тед Панкен (США) представив Zoom-бесіду про музичну журналістику, історію становлення ключових джазових видань і свою творчу кар’єру.
Дуже цікавою виявилася віртуальна екскурсія до музею у Канзас- сіті, рідного міста джазової легенди Чарлі Паркера, 100-річчя якого відзначає весь світ, а за традицією і фестиваль «Джаз на Дніпрі». Телеекскурсію допомогла організувати президент Міжнародної асоціації Jazz Sister cities Чепту Козітані-Бакнер, феєрична ведуча фестивалю «Джаз на Дніпрі-2019».

Безумовно були й живі виконання кращих музикантів України, учасників фестивалів «Джаз на Дніпрі», блискучих київських музикантів Дмитра Александрова (саксофон) і Денніса Аду (труба), разом із дніпровським квартетом Павла Сидоренка. Виступив і сам Павло, віртуозний гітарист, автор численних джазових композицій, у складі свого колективу: Дмитра Литвиненка (барабани), Антона Шелемби (клавішні), Сергія Артемова (бас).

Кульмінацією програми стало ексклюзивне інтерв’ю Теда Панкена з одкровеннями й подробицями творчого життя легендарного джазового майстра, автора багатьох альбомів і 10-разового володаря Grammy Артуро Сандоваля (США), який мав бути хедлайнером цьогорічного фестивалю та пообіцяв виступити на фесті 2021 року.

День другий (9 серпня)

Він перевершив уяву різноманітністю й насиченістю програми.
Вечір розпочався показом відеозаписів музикантів, улюбленців публіки фестивалів минулих років, а саме: піаніста зі США, колоритного Сайруса Чесната, який нагадав аудиторії про власну багатогранну техніку гри із вдалим міксуванням стилів; віртуозного ізраїльського саксофоніста, композитора, хедлайнера 2019 року Елі Дегібрі.

Зворушливою ноткою озвалося у серцях дніпрян привітання і розповідь про творчу діяльність у Zoom-бесіді відомого піаніста сучасності Андрія Кондакова, арт-директора фестивалю «Джаз на Дніпрі» кінця 1990-х, який був також багатразовим учасником відновленого фестивалю 2016–2018 років.

Зберігаючи традиції і фішку фестивалів – відзначення 100-річчя джазових зірок, ведучі у запитаннях вікторини згадали ювілярів: тендітну й чарівну співачку Пеггі Лі (США) та відомого на весь світ американського піаніста, композитора й аранжувальника Дейва Брубека.

Латвійський джазмен Денис Пашкевич звернувся до дніпровської аудиторії із відеопривітанням з нагоди свята джазу та нагадав про розмах і масштаб першого після відродженого фестивалю 2016 року і свій виступ у складі інтернаціонального тріо з хедлайнером, відомим трубачем Ренді Брекером (США) та піаністом Андрієм Кондаковим.

Корисною і пізнавальною була бесіда з Генеральним консулом Німеччини, доктором Штефаном Кайлем про підтримку культури в період пандемії. Творчий друг фестивалю посприяв фрагментарному виступу в онлайн форматі німецького Jazzrausch Bigband. Оркестр був запрошений для виступу на цьогорічному фестивалі, але змушений був перенести виступ на 2021 рік.

Zoom-бесіду про кар’єру та просування творчості джазменів провів джазовий Grammy-продюсер Джеффрі Левенсон (США).

Не обійшлося і без живих виступів відомих дніпровських музикантів Dark Side Trio саксофоніста Данила Винарікова й джазової легенди, блискучого гітариста-імпровізатора Олександра Любченка.

Поціновувачі джазу змогли побачити Інститут джазу в Дармштадті (Німеччина) – найбільшого джазового архіву в Європі, який налічує близько 60 тисяч фото, унікальну галерею скульптур, картин, плакатів про джаз, звукових інсталяцій, різноманітних книжок про джаз, серед яких є і наша українська раритетна збірка «Мелодії джазу» Володимира Симоненка, яка на пострадянському просторі була настільною книгою джазменів. Що два роки інститут проводить джазовий форум, сприяє виступам найкращих джазменів Німеччини, проводить велику просвітницьку роботу.

Кульмінацією вечора і всього онлайн формату фестивалю стало ексклюзивне інтерв’ю Теда Панкена з триразовою володаркою Grammy Ді Ді Бріджуотер (США). Важко переоцінити значимість контенту цієї відвертої розмови – щирого діалогу про шлях до успіху великої джазової співачки, чарівної жінки, яка, не маючи класичної музичної освіти, зуміла скористатися особливими здібностями й досягти визнання усього джазового світу. Дніпровським слухачам надзвичайно пощастило наживо побачити і почути «електрошокер» – фантастичну співачку на фестивалі «Джаз на Дніпрі» у 2018 році.

Офлайн концерт на фестивальному причалі (9 серпня)

«Живий концерт» проводився за підтримки міської програми «Культурна столиця». Її засновники та найджазовіший мер Дніпра Борис Філатов доклали чималих зусиль, щоб це свято відбулося й порадувало містян. Вхід на концерт відбувався за карантинними правилами (маски, дотримання дистанції тощо) та лише для 1000 осіб за спеціальною безкоштовною онлайн реєстрацією.

Серед натовпу, який поспішав на фестиваль, можна було побачити багато прихильників джазу з сяючими очима від радості живого спілкування з друзями та улюбленими дніпровськими музикантами, котрих вітали миловидні дівчата з корпорації «Біосфера» в капелюшках із платівок і величезних квітів, що додавало особливого шарму полії.

І ось нарешті на сцені з’явився Bid Swing Orchestra під керівництвом Юрія Паламарчука, старшого викладача Дніпропетровської музичної академії імені Михайла Глинки, корифея джазу, члена Національної всеукраїнської музичної спілки, який відкрив концерт. Спеціально для виступу було зібрано оркестр найкращих музикантів міста й підготовлено програму із яскравих творів, окрасою якої став виступ джазової співачки Ольги Іщенко, викладачки музичної академії Дніпра. Виступ оркестру гаряче сприйняла публіка.

У цей теплий літній вечір просто неба на улюбленому дніпрянами фестивальному причалі з чудовими краєвидами пролунало багато мелодій і ритмів у різноманітних джазових стилях у виконанні відомих дніпровських колективів, легенд джазу й молодих виконавців: квінтету Юрія Біленка, квартету Ігоря Кручиненка, гурту «Кредо» Олега Коська. Найпопулярніша в Дніпрі група «Бугі Денс» Володимира Євдокієнка з ексцентричним співаком фронтменом Глібом Копаліним виступила в стилі new swing і запалила так, що публіка почала енергійно танцювати.

Трохи дивно було почути виступ чудової джазової співачки Юлії Мандич без живого супроводу, що не притаманно джазу. Також із мінусів заходу була наявність порожніх стільців, попри те, що всі місця за онлайн реєстрацією закінчилися за кілька днів до події.

Ведучою концерту була Оксана Смикова – музикознавиця, членкиня музичної династії корифеїв джазу Біленків-Євдокієнків, яка, маючи великі знання з історії розвитку джазу в Дніпрі, зуміла об’єднати виступи музикантів у єдине ціле.

Кульмінацією заходів на фестивальному причалі стала музична програма «Все буде добре!», яку привезла зі столиці й подарувала дніпрянам українська джазова зірка, хедлайнер фестивалю «JAZZ ON THE DNIEPER-2020» LAURA MARTI.

Співачка в інтерв’ю ЗМІ зазначила: «Нова моя робота – ода найціннішому, що у нас є: кохання і життя. Для мене це найголовніше. Я створюю тексти і музику так, як того потребує в цей момент моя душа. Думаю, що саме цю свободу повинен мати справжній музикант, артист. Я експериментую і зробила сміливий крок у бік нових музичних орбіт – поп-музики, поп-року, соулу й фанку. Співати слід тільки про те, у що сам щиро віриш і закоханий. Інакше діалог зі слухачем буде штучним».

У складі суперкоманди зірки – не менш відома джазова піаністка Наталія Лебедєва, молоді музиканти Ярослав Товарянський (бас-гітара), Вячеслав Шевченко (барабани), Микола Зінченко (гітара) й відомий продюсер України Володимир Камінський.
Зачаровані співом і злагодженим професійним звучанням ансамблю слухачі довго не хотіли відпускати гламурну співачку, яку, до речі, спеціально з Києва приїхав привітати й послухати її учень Валентин. Він подарував вишуканий букет квітів улюбленій вчительці. На цій теплій, душевній ноті завершився концерт на фестивальному причалі.

Ексклюзивна програма «В джазі тільки дідусі» у рамках Міжнародного фестивалю JAZZ ON THE DNIEPER. NEW STORY

Недарма кажуть, що без минулого немає майбутнього. Сенс цього вислову став девізом мистецької події, яка відбулася під час фестивалю у форматі офлайн 8 серпня.
Головною метою зібрання було вшанування фундаторів джазу, з яких саме й розпочався активний фестивальний рух у місті Дніпрі, різноманітні концертні імпрези, енергетика котрих після тривалої перерви переросла 2016 року у формат міжнародного фестивалю з новим творчим наповненням і назвою JAZZ ON THE DNIEPER. NEW STORY.
Старт програмі «В джазі тільки дідусі» задав виступ відомого дніпровського гурту Dixie. DP.UA енергійними мелодіями традиційного джазу, що лунали на вуличному сценічному майданчику, зустрічаючи корифеїв дніпровського джазу, які поспішали на ексклюзивну програму та Jam Session.

Знакова подія відбулася у концерт-холі «Бубамара» за спеціальними запрошеннями з дотриманням карантинних вимог.

Організатори зустрічі – засновники міської програми «Культурна столиця», заслужені діячі мистецтв України Григорій Гельфер та Євген Гендін, співорганізатори – Вадим Гефтер, Влад Агапов, Марія Гусєва. Проведенню цікавого івенту сприяла НВМС та її представник – відповідальний секретар Асоціації естрадних і джазових оркестрів України Галина Макаренко-Дергунова, почесний гість і творчий друг фестивалю, засновниця програми «Творча співдружність міст України», презентація якої відбулася саме у Дніпрі.

Цікаво спланована програма стала екскурсом в історію розвитку дніпровського джазу із сольними виступами, спогадами, відеопривітаннями закордонних друзів, а також показом відеоматеріалів про діяльність джаз-клубу Дніпра, які підготувала музикознавець Оксана Смикова.

Серед сузір’я членів джаз-клубу можна було побачити його відомих представників: Олега Коська, Юрія Біленка, Ігоря Кручиненка, Олександра Мандича, Євгена Чика, Миколу Волкова, Володимира Марховського, Юрія Паламарчука та єдину серед чоловіків жінку – співачку Ельвіру Михайлову. На вечорі були присутні також почесні гості: меценати заходу, шанувальники джазової музики – головний архітектор Дніпра Дмитро Волик, найвідоміші фотографи міста Марк Мілов, Віктор Качанов, родина дніпровського улюбленця Володимира Антоновича-Задонцева, котрий передчасно пішов із життя. Фрагменти фільму про його творчий шлях демонстрували під час зустрічі.

На Jam Session почесні дідусі джазу з молодечим запалом «відірвалися по повній», адже дуже скучили за публікою.

У рамках програми «Творча співдружність міст України» члени дніпровського джаз-клубу отримали від столичних колег, ветеранів київського джазу, раритетні збірки під редакцією одного з головних засновників джазу в Україні Володимира Симоненка та журнали «Джаз» із публікаціями про джазові події та концертні виступи дніпровських музикантів.

Спеціальну грамоту від НВМС отримала міська програма «Культурна столиця», зокрема за увагу та вшанування корифеїв джазу, які виховали не одне покоління музикантів України та всього світу. Почесні грамоти за високі професійні здобутки отримали й диригенти та керівники відомих джазових оркестрів Дніпра Володимир Марховський і Юрій Паламарчук, які працюють із молоддю у музичних закладах міста. Нагороди за дорученням НВМС, головного творчого музичного об’єднання України, були вручені почесною гостею фестивалю Галиною Макаренко-Дергуновою.

«Ніхто не забутий, ніщо не забуто» – під таким гаслом завершилася зустріч із задоволеними «джазовими дідусями», яку майстерно провів сценарист і ведучий, народний артист України Євген Чепурняк.

Перемога вірусу джазу

Дуже влучно висловився про підсумки мистецького заходу позаштатний радник міського голови міста Дніпра з питань культури Євген Гендін, який сказав TV-каналу Дніпро NEWS: «Вірус COVID виявився слабкіше за вірус джазу».

Формулу успіху фестивалю визначив невичерпний потенціал ідей, духовна та професійна наповненість особистостей, команда однодумців, які створили дуже вишуканий, масштабний, ексклюзивний формат (онлайн та офлайн) «NEW STORY», вписавши ще одну яскраву сторінку в історію форуму, що мало не єдиний на світовій джазовій мапі зумів «утиснутися» у карантинні обмеження. V Міжнародний фестиваль JAZZ ON THE DNIEPER. NEW STORY став святом, яке попри все вдалося подарувати місту й поціновувачам найдемократичнішої музики – Його Величності Джазу!

Галина МАКАРЕНКО-ДЕРГУНОВА

Залишити відповідь