Формула успіху: презентація Всеукраїнського відкритого молодіжного джазового форуму

Динаміка розвитку джазового мистецтва у світовому просторі та зокрема в Україні невпинно зростає, особливо серед молоді. Проводиться багато міжнародних і всеукраїнських фестивалів, конкурсів, джазових проєктів, у тому числі й інноваційних. А такі форуми, як «Leopolis Jazz Fest», оновлений «Jazz on the Dnieper. New Story», «Vinnytsia Jazzfest», вийшли на європейський рівень.

Ці обставини зобов’язали нас, членів Національної всеукраїнської музичної спілки (НВМС) та її структурного підрозділу – Асоціації естрадних і джазових оркестрів України, музикантів, викладачів та організаторів джазових конкурсів, зробити внесок у справу підвищення професійного рівня молодих виконавців сучасного джазу, формування музично-виконавської культури, становлення особистості як важливої складової професіоналізму музиканта.

Із цією метою Асоціація запровадила творчий проєкт «Координаційний центр молодіжного джазового руху України», першочерговим завданням якого стало створення Всеукраїнського єдиного реєстру молодіжних джазових конкурсів і фестивалів-конкурсів та додатку до реєстру «Творчі молодіжні джазові проєкти міст України». З інформацією про ці документи можна ознайомитися на сторінці Facebook «Координаційний центр молодіжного джазового руху».

Одним із найважливіших завдань центру стало заснування щорічного творчого проєкту «Всеукраїнський відкритий молодіжний джазовий форум», головним ідейним наповненням якого стало: удосконалення форм молодіжних заходів, узгодження термінів їхнього проведення між організаторами, вирішення актуальних проблем галузі, підведення підсумків її розвитку, проведення майстеркласів, обмін досвідом між провідними фахівцями, концертні виступи відомих джазових музикантів, переможців конкурсів, висвітлення цікавої інформації про джазові молодіжні акції, поширення її в інтернет-просторі та ЗМІ.

Форум планувався ще у квітні, потім у травні, листопаді. Його яскравим заключним акордом мав стати «Парад юніор-біг-бендів України» у Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України. Але остання дата 29 листопада припала на неділю – «карантин вихідного дня», і ми змушені були перенести форум на будній день 25 листопада. А «Парад юніор-біг-бендів України» Національна філармонія відтермінувала на кінець травня 2021 року.

Попри карантинні обмеження в країні, оргкомітет не склав руки і не став проводити форум у форматі онлайн, оскільки для нас принциповим було саме живе спілкування. Було ухвалено рішення цього разу провести тільки Презентацію форуму наживо з дотриманням карантинних умов. Чисельність запрошених не перевищувала 20 осіб, основною локацією стало приміщення Національної всеукраїнської музичної спілки.
Учасниками були відомі творчі особистості, досвідчені фахівці – музиканти, викладачі та організатори молодіжних конкурсів із 5-ти міст України (Київ, Вінниця, Одеса, Черкаси, Харків), зокрема:

– заслужена артистка України Ірина Френкель – голова Українського центру культурних досліджень, продюсерка Міжнародного джазового фестивалю-конкурсу «Vinnytsia Jazzfest» і Міжнародного фестивалю «OPERAFEST TULCHYN», представник Українського культурного фонду (УКФ);

– Ольга Голинська – музикознавець, головний редактор українського інтернет-журналу «Музика» та «Української музичної газети», член НСКУ, НСТДУ, НВМС та Асоціації естрадних і джазових оркестрів України;

– народний артист України Марк Резницький – президент асоціації, головний диригент Національного цирку України;

– Михайло Ткачук – кінорежисер, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, Премії імені Василя Стуса.

Дуже теплі й душевні відеопривітання форуму надіслали наші іноземні друзі-музиканти:

– відомий саксофоніст з Ізраїлю Алекс Горен – музичний продюсер і композитор, який минулого року був учасником Міжнародного фестивалю «Vinnytsia Jazzfest» із групою «Black and White»; Алекс узяв участь в інноваційному проєкті фестивалю «Джазові сніданки» разом із солістом групи, легендарним ямайським виконавцем блюзу та соулу Роєм Янгом; музиканти були вражені професійним рівнем гри наших молодих конкурсантів;

– поважна особистість, відомий джазовий музикант із Греції Йоргос Дзукас – джазовий піаніст, викладач фортепіано та гармонії, художній керівник консерваторії міста Козані, член клубу «Друзів джазу», один з організаторів «Козані джаз-фестивалю»; Йоргос Дзукас разом з Олександром Рукомойниковим готували обмін концертними турне Греція –Україна, але світова епідемія коронавірусу порушила плани музикантів і турне перенесено на невизначений термін.

Наші закордонні друзі побажали форуму успіхів і висловили надію на спільні творчі зустрічі в Україні, Ізраїлі та Греції.

Свої відеопривітання учасникам форуму надіслав і заступник президента асоціації, заслужений діяч мистецтв України Дмитро Антонюк – диригент, художній керівник Зразково-показового оркестру Збройних Сил України.

Увагу до нашого форуму і найкращі побажання висловив Гіві Гачечиладзе, якого українські музиканти пам’ятають як керівника джаз-оркестру «Дніпро» у 1964–1968 роках у Києві. Музикант – дуже поважна особа в Грузії: головний диригент оркестру «Тбілісі біг-бенд», із яким мене пов’язує творча дружба. Під керівництвом маестро та художнього керівника оркестру Гайоза Канделакі «Тбілісі біг-бенд» став одним із найкращих на всеєвропейському фестивалі у Монте-Карло, а диригент Гіві Гачечиладзе займає почесне місце серед найкращих оркеструвальників світу та по праву внесений до світової музичної енциклопедії.

Дуже приємно було відчувати підтримку перших кроків форуму з боку таких поважних європейських музикантів.

Розпочався круглий стіл – нетворкінг, привітання учасників президією, до складу якої увійшли голова форуму та координаційного центру, заслужений артист України, доцент кафедри джазової музики Київської муніципальної академії музики імені Рейнгольда Глієра, член НВМС та асоціації Олександр Рукомойников; співголова форуму і координаційного центру, відповідальний секретар асоціації, арт-директор творчого проєкту «Парад біг-бендів України» Галина Макаренко; начальниця відділу організації координаційної роботи НВМС Марія Брик.

Робота форуму продовжилася обговоренням і затвердженням Всеукраїнського єдиного реєстру молодіжних джазових конкурсів і фестивалів-конкурсів та додатку до реєстру «Творчі молодіжні джазові проєкти міст України». Після цього розгорнулася жвава й цікава полеміка щодо якості виконання джазових творів конкурсантами, пролунали пропозиції стосовно необхідності більшої популяризації української тематики в джазових обробках і нагородження найкращих виконавців цих творів спеціальними призами.

Пані Ірина Френкель (місто Вінниця), активна учасниця обговорення перспектив форуму, запропонувала рекомендувати на отримання Одеської обласної музичної премії імені Юрія Кузнецова найкращих молодих музикантів, які досягли успіхів у виконанні вітчизняної і світової джазової музики.

Ідея розробити єдиний реєстр усіх міжнародних і всеукраїнських джазових фестивалів не знайшла підтримки у більшості членів засідання, оскільки діяльність координаційного центру й форуму спрямована на покращення рівня проведення саме молодіжних заходів, учасниками яких є учні музичних шкіл і студенти коледжів та академій, а не професійні музиканти з комерційних фестивалів.

Думка створити зведений Біг-бенд України теж не була сприйнята, тому що більшість міст України і так має оркестри, а щорічний творчий проєкт «Парад біг-бендів України», який проходить у Національній філармонії спільними зусиллями з асоціацією та НВМС, надає можливість виступити оркестрам і біг-бендам з усіх регіонів України, як молодіжним, так і професійним.

Натомість я, як співголова форуму, виступила з ініціативою проводити українські молодіжні форуми не тільки у Києві, а й в інших містах України. Цю рекомендацію схвалили всі учасники зустрічі, а організаторам доручили розпочати роботу в цьому напрямку.

Жваву дискусію викликала тема виконання на конкурсах джазових творів під фонограму, особливо студентами музичних коледжів та академій, за що потрібно знижувати бали або не допускати до участі. Висловлювали потребу ввести цей пункт у положення про конкурси, зробивши виняток лише для учнів молодших класів музичних шкіл, особливо тих, де немає серед викладачів професійних джазових музикантів.
Щодо дистанційної форми проведення змагань, то у зв’язку з карантином було запропоновано не використовувати програму, яка виконувалася раніше, впродовж одного року, оскільки це не відображає справжній рівень підготовки конкурсанта на момент проведення конкурсу, а навіть нівелює його.

Цікава та професійна полеміка фахівців джазової музики відбулася завдяки живій формі спілкування.

Важливим елементом форуму стали і майстеркласи з наступним обговоренням. Їх провели:

– Олександр Рукомойников, тема – « Вплив артикуляції у побудові ритмічних фраз у стилі бібоп»;

– Лариса Красавіна – завідувачка відділу «Музичне мистецтво естради» Черкаського музичного коледжу імені Семена Гулака Артемовського, заслужений працівник культури України, тема – «Введення джазових елементів в українську народну творчість»;

– Галина Макаренко, викладач вищої категорії Школи джазового та естрадного мистецтв Києва, тема – «Особливості викладання джазових п’єс учням середніх і старших класів мистецьких шкіл та закладів культури»;

– Сергій Давидов – доцент джазової кафедри Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського, тема – «Поліморфність фактурних моделей фортепіанного акомпанементу в контексті джазової дуетної творчості»;

– Олексій Петухов – старший викладач Одеського музичного коледжу імені Костянтина Данькевича, організатор джазового конкурсу Ростислава Кобанченка (Одеса), тема – «Інноваційні критерії підходу щодо проведення джазових молодіжних заходів (конкурсів і проєктів)»;

Діалоги між доповідачами та учасниками форуму стали справжньою школою майстерності для обох сторін. По закінченні всі отримали сертифікати.

Було так цікаво, що час дуже швидко минув і хотілося продовжувати спілкування якомога довше, насолоджуватися аурою творчого братерства, особливо зважаючи на теперішню складну ситуацію, коли живе спілкування обмежене. Тому концертні виступи наших шанованих музикантів Олексія Петухова, Сергія Давидова, Олександра Рукомойникова було вирішено за їхньої згоди подати онлайн.

Наприкінці форуму Марія Брик нагородила почесними грамотами НВМС мене (Галину Макаренко), Олександра та Олену Рукомойникових за розробку творчих проєктів асоціації «Координаційний центр молодіжного джазового руху України», «Всеукраїнський відкритий молодіжний джазовий форум», «Всеукраїнський єдиний реєстр молодіжних джазових конкурсів і фестивалів-конкурсів» та додаток до нього «Творчі молодіжні джазові проєкти міст України».

Пам’ятними адресами були нагороджені й наші почесні гості – народний артист України Марк Резницький із нагоди 80-річного ювілею і один із найкращих викладачів джазової імпровізації київської ДМШ № 4 імені Дмитра Шостаковича Олексій Прощенков з нагоди отримання звання «Заслужений працівник культури України».

Підводячі підсумки презентації форуму, маю сказати, що, на думку всіх її учасників, акція пройшла дуже плідно, надавши старт майбутнім форумам. Обмежена кількість учасників не вплинула на якість, оскільки всі присутні є творчими однодумцями, особистостями з невичерпним потенціалом ідей, духовною та професійною аурою.

Таким чином наш лайнер під назвою «Координаційний всеукраїнський відкритий молодіжний джазовий форум» нарешті вирушив у творче плавання. Перед нами на горизонті намалювався великий шлях, амбітні цілі, які надихатимуть нас до подальшого мистецького зростання.

Сьогодні ми – викладачі, організатори молодіжних джазових подій – як ніколи відчули потребу бути відкритими до всього нового, талановитого, надавати підтримку українським музикантам, популяризувати їхню творчість у світовому просторі та виховувати не тільки професійних музикантів, а й вдячних слухачів.

Як сказав відомий німецький письменник і поет Бертольд Ауербах, «музика вимиває геть із душі пил повсякденного життя», що ми й зробили з великим задоволенням на нашій презентації форуму. Будемо щиро раді новим творчим зустрічам із прихильниками джазової музики на наших подальших молодіжних форумах.

Галина МАКАРЕНКО-ДЕРГУНОВА

На головному фото – авторка статті.

Для перегляду Презентації джазового форуму – перейдіть за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=ccaPbRvpivU&ab_channel=%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%A2%D0%BA%D0%B0%D1%87%D1%83%D0%BA

Залишити відповідь