«Сходинки до Парнасу»: Парад юніор біг-бендів України

У Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України відбулася довгоочікувана святкова подія – Парад юніор біг-бендів України, який став яскравим завершенням Першого всеукраїнського Відкритого молодіжного джазового форуму

Нагадаємо: форум був презентований ще у жовтні 2020 року, але через локдаун – без завершальної концертної частини.

Організатори події – Національна всеукраїнська музична спілка та її структурні підрозділи (Асоціація естрадних і джазових оркестрів України, Координаційний центр молодіжного джазового руху України) та Національна філармонія України доклали всіх зусиль, щоб свято відбулося. Молоді колективи музикантів зі Скадовська, Кривого Рогу та Києва, які готувалися до цієї акції більше року, нарешті змогли продемонструвати творче обличчя і майстерність перед столичною публікою та виступити на головній концертній сцені держави.

Творчі особистості – запорука професійного зростання

Особлива роль у становленні музичних колективів належить їхнім керівникам і диригентам. Кожен із лідерів Параду юніор біг-бендів України – яскрава творча постать.

Очільники столичного джазового «VICTOR BASIUK ORCHESTRA» Центру творчості дітей і юнацтва Оболонського району Києва, великі ентузіасти своєї справи, високопрофесійні викладачі – диригент-«електрошокер», заслужений діяч мистецтв України Віктор Басюк і художній керівник Ірина Басюк. Під їхньою орудою оркестр брав участь у понад 180 концертах в Україні, у тому числі в 19-ти програмах у Національній філармонії України.

Великим досягненням колективу стало здобуття Гран-прі у Міжнародному конкурсі «Європа молода». Оркестр не раз гастролював за кордоном – у Німеччині, Туреччині та інших країнах. Як каже сам Віктор Басюк, його бенд – це творча лабораторія, у якій керівник повинен враховувати індивідуальність кожного музиканта й уміти об’єднувати усіх в одне ціле, створювати ансамбль однодумців, підбирати яскравий репертуар з цікавими аранжуваннями.

«GIG BAND» Криворізького обласного музичного коледжу представляв викладач, художній керівник і диригент Ігор Курило. Ігор – харизматична особистість, справжній лицар джазу. Його диригентський жест сповнений імпульсів, які кожен виконаний твір перетворюють на музичну сценку з коментарями майстра про можливості музичних інструментів оркестру.

Навчальний колектив студентів молодших курсів відділу «Естрада» створено у 2017 році. «GIG BAND» не раз брав участь у різноманітних фестивалях і конкурсах та отримував призові місця.

Біг-бенд «Сурма» із міста Скадовська представляли дві могутні постаті: керівник і диригент Валерій Білошапко й музичний керівник, заслужений діяч мистецтв України Анатолій Шумейко. Під упевненими диригентськими жестами Валерія Білошапки оркестр вибухав повними акордами та потужним, злагодженим звучанням.

Завдяки високопрофесійним очільникам колектив має багато творчих досягнень, серед яких виступ на Європейській площі Києва з нагоди Дня Незалежності України із джазовою програмою. За період діяльності оркестр ставав переможцем багатьох престижних джазових фестивалів, конкурсів. Керівники бенду заслуговують на шану меценатською діяльністю в організації та проведенні міжнародного фестивалю-конкурсу «Джаз над морем», який проводиться вже понад 20 років.

Родзинки Параду юніор біг-бендів України

Кожна програма була особливою. У джаз-оркестрі «VICTOR BASIUK ORCHESTRA» привернула увагу майстерна гра Марка Максимовича, який спеціально приїхав із Кривого Рогу з батьками, щоб виступити з улюбленим колективом, із котрим часто виступає. Його соло у п’єсі Курта Вайля «Spear Low» звучало віртуозно, тембрально насичено, з рисами, притаманними грі зрілого майстра. Координаційний центр молодіжного джазового руху України нагородив Марка Максимовича першою грамотою за професійну майстерність як найкращого з молодих джазових музикантів України.

Порадувала успіхами і юна солістка оркестру Лариса Поповченко (вокал) запальним виконанням відомого джазового стандарту Рея Хендерсона «Bay Bay Blackbird», яка також оволоділа грою на тромбоні.

Разом із дитячим колективом виступив і знаний київський піаніст, заслужений артист України Тимур Полянський, про якого у радіопередачі про Парад юніор біг-бендів України журналіст Роман Коляда сказав: «Тимур – не метр, а цілий кілометр українського джазу». Така співдружність майстрів і дітей для останніх є великим стимулом для професійного зростання.

Окрасою програми «GIG BAND» із Кривого Рогу став виступ вокального ансамблю з танцювальними елементами під керівництвом викладача й солістки тріо Валерії Курило. Виконанням п’єси Гленна Міллера «Don’t Sit Under The Apple Tree» музиканти занурили присутніх у далекі часи становлення традиційного джазу.

Біг-бенд «Сурма» зі Скадовська, як найбільший колектив, виступав упродовж усього другого відділення. Оркестр показав яскравих солістів – Руслану Гришко (саксофон-альт), Єлизавету Власенко, Аксинію Бабенко (вокал). Вигуки «браво» отримала проникливим виконанням п’єси Томазо Альбіноні «Adagio» у супроводі біг-бенду Софія Барбух (саксофон-альт). Цікаво прозвучав нещодавно створений ансамбль саксофоністів.

Разом із «Сурмою» виступила відома молодіжна українська шоу-група «Альтана» під керівництвом Олександра Гончаренка. Дівчата поставили яскраву крапку на завершення свята джазу.

Концерт вийшов яскравим, різнобарвним, немов весняна веселка, однаково цікавим молоді й дорослим. Це був своєрідний майстерклас оркестрової творчості та ще одна «Сходинка до Парнасу» молодих музикантів.

Заключним акордом концерту став виступ секретаря Національної всеукраїнської музичної спілки Володимира Рунчака – композитора, диригента, засновника й художнього керівника творчого проєкту «Нова музика в Україні». Володимир Рунчак звернувся зі словами вдячності до учасників параду та його організаторів спільно з арт-директоркою заходу, відповідальним секретарем Асоціації джазових та естрадних оркестрів НВМС, співголовою Координаційного центру джазового молодіжного руху України Галиною Макаренко-Дергуновою і головною редакторкою «Української музичної газети» і Українського інтернет- журналу «Музика» Ольгою Голинською. Вони вручили почесні дипломи учасникам, а юна зірочка – учениця Київської школи джазового та естрадного мистецтв, переможниця численних міжнародних конкурсів Софійка Дереш подарувала юним музикантам величезну коробку печива, яку діти із задоволенням розділили між собою після концерту.

Післямова

На завершення публікації наводжу думки про цю творчу подію учасників Параду юніор біг-бендів України.

Любов Авраменко, артистка «GIG BAND»: «Нещодавно разом із колективом я відвідала столицю, щоб виступити на сцені Національної філармонії України. Щиро дякую тим людям, які прийшли послухати нас та інших учасників параду. Грати для вас було приємно, бо ви уважні та розумієтеся на джазовій музиці. Упевнена, що скоро пройдуть всі хвороби та віруси й ми зможемо грати для вас. Згодом нові юніор біг-бенди покажуть свою майстерність, бо саме такий досвід допомагає нам стати кращими».

Ігор Курило – керівник «GIG BAND»: «Завдяки зусиллям організаторів ми отримали надзвичайну можливість вийти на сцену Національної філармонії. Для нас це не просто черговий концерт, а велика подія, зустріч із друзями, творче спілкування, цінний досвід і можливість відчути атмосферу справжнього джазового свята у самому серці нашої країни, на одній з її головних престижних концертних сцен. Ми вдячні небайдужим людям і особливо Галині Макаренко-Дергуновій – людині, яка дарує молодим надію, впевненість у собі й головне шанс!»

Галина МАКАРЕНКО-ДЕРГУНОВА

Фото Олексія ЛЯПІДЕВСЬКОГО

Залишити відповідь